תברואן מוסמך

תפקידו של התברואן (עובד בריאות הסביבה)  מעוגן בחוק תחת תקנות בריאות העם (כשירויות עובדי בריאות הסביבה ואיכות הסביבה ברשויות סניטריות מקומיות ובשירות המדינה), תשנ"ג-1992. בהכשרתו התברואן מקבל את הכלים הנדרשים לפיקוח על גופים ומוסדות. תברואן מוסמך הוגדר בתקנות משרד הבריאות ולכן בעת בחירת בעל המקצוע שילווה את עסקכם מומלץ לבקש ממנו להציג את התעודה המוכיחה כי הוא רשאי לעסוק במקצוע מטעם משרד הבריאות.

תברואן מוסמך או עובד בריאות הציבור הוא גורם מקצועי הבקי ברזי החקיקה הישראלית הרלוונטית לתחום התברואה – בריאות הסביבה. החקיקה בתחום התברואה נוגעת בכל תחום ונושא אשר ביכולתו להשפיע על מצבו הבריאותי והגופני של האדם, לרבות טיפול בשיער, טיפול בציפורניים, פליטות עשן, איכות מי שתייה, קרינה ועוד.

מתחומי הליבה של החקיקה הישראלית לתברואה הינה מזון. תברואן מוסמך המתמחה בתחום בטיחות המזון הינו גורם מקצועי אשר מלווה את עסק המזון מרגע תכנונו דרך קבלת היתרים ורישיונות ועד לייעוץ שוטף במשך פעילותו. יש לציין כי רבים נותנים לדמות את התברואן לעורך הדין המקצועי של העסק המזון לתחום התברואה שכן התברואן המוסמך מייצג את העסק אל מול הגורמים הרגולטורים השונים הן בשעות משבר (לדוגמה ביקורות משרד הבריאות) והן בשגרה (לדוגמה בקשת היתרים).

עסקי המזון מחויבים על פי החוק הישראלי לשמירה על עקרונות תברואה וזאת לצורך צמצמום הסיכונים הנובעים מייצור מזון. בכל שלב בשרשרת ייצור המזון החל מ- בחירת ספקים, קבלת סחורה, אחסון, ייצור, אריזה, הובלה, הגשה ועוד ישנם היבטי תברואה (בטיחות מזון).

מכאן ששירותי התברואן המוסמך נוגעים לכל שלב בשרשרת ייצור המזון ובניהם: בקרה תפעולית, הדרכות עובדים, בדיקות מעבדה לאיתור גורמים פתוגנים, בניית תוכניות מטבח ופרשות טכניות, הקמת נהלי עבודה, ייצוג העסק אל מול גורמים רגולטוריים וכדומה.

רבים נוטים להקל ראש בתהליכי ייצור המזון מאחר ולכל אחד יש מטבח בבית. ואם בבית לא קורה כלום – מדוע שיקרה במטבח העסק? אך השאננות כתוצאה מראייה זו יכולה להוביל לתוצאות הרות אסון. גורמי הסיכון בייצור המזון רבים, האוכלוסייה הניזונה ממוצרי העסק מגוונת ולעיתים אף רגישה (נשים בהריון, ילדים, זקנים…). התממשות של אחד מגורמי הסיכון יכולה להוביל לא רק לפגיעה ממשית בסועד אלא אף לקנסות כבדים והוצאת צו סגירה לעסק. מסיבה זו ליווי ובקרה על תהליכי בטיחות המזון של העסק על ידי תברואן מוסמך חשובה לאין שיעור.

צור קשר

אנחנו כאן לכל שאלה שיש לכם,
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם